High School – 6-12 June

Swimming:

Robyn Kinghorn and Charlise Oberholzer have both made the Junior Open Water Swimming Team, selected to participate at the FINA World Junior Open Water Swimming Championships to be held in Hoorn, Netherlands 16-18 July, 2016. What a wonderful achievement girls, well done!

Life Saving

Congratulations go to Ayanda Maphumulo and Tayla Gilmore who have both been selected for the Rescue 2016 team to represent South Africa at the World Lifesaving Championships taking place from the 1-18 September 2016 in the city of Eindhoven and Noordwijk, the Netherlands. Alice Edward had also been selected as the non–traveling reserve for this team. Congratulations girls and all the best for the Championships.

Hockey:

Team

Opposition

Result

Score

1st Team

Fatima

DGC won

3-0

2nd Team

Fatima

DGC lost

0-1

U16A

Fatima

DGC won

2-0

U14A

Fatima

DGC won

2-1

U16A

Kloof

DGC won

5-0

U14A

Kloof

DGC won

5-0

U14A

DGHS

DGC won

2-0

U14B

DGHS

DGC lost

0-1

Squash:

Team

Opposition

Result

Score

1st Team

Danville 1st

DGC won

7 games to 5

2nd Team

Danville 2nd

DGC won

8 games to 4

13-19 June

High School & Senior Primary Music Exam Results:

  • Yusra Lombard           ABRSM  Piano Grade 2

  • Sarah Sparks                    Trinity College Singing Grade 3 (Distinction)

  • Milla di Paolo                   Trinity College Singing Grade 3 (Merit)

  • Nina Mabusela                 Trinity College Piano Grade 3 (merit)

  • Georgina Saulez              Trinity College Piano Grade 4 (Merit)

  • Olivia Saulez                    Trinity College Singing Grade 4 (Merit)

  • Janelle Janse van Rensburg  ABRSM Cello Grade 5 (Distinction)

  • Swetha Maharaj                  Trinity College Singing Grade 6

  • Georgina Miller                    Trinity College Singing Grade 6 (Merit)

  • Samantha Parle                   Trinity College Piano Grade 7 (Merit)

  • Chelsea Swanepoel              Trinity College Singing Grade 8

  • Kim Worth                          Trinity College Singing Grade 8

  • Julia Cropper Trinity Grade 1 (Distinction)

SP Sports Results 30 May – 4 June

ISSF Results:

Hockey

Opposition

Result

Score

TWC

Won

2-0

St. Mary’s

Lost

0-3

St. John’s

Lost

0-2

Epworth

Won

4-0

Netball

Opposition

Result

Score

St. Mary’s

Lost

5-9

St. John’s

Won

16-2

Epworth

Won

10-5

TWC

Won

8-7

Tennis

Opposition

Result

Score

TWC 1

Lost

1-6

Epworth

Won

4-3

Fatima

Won

4-3

St. John’s

Lost

3-4

TWC 2

Lost

3-4

Squash

Opposition

Result

Score

St. John’s 1

Won

6-0

Epworth

Lost

1-5

St. John’s 2

Won

6-0

St. Mary’s

Won

6-0

High School Sports Results:

Biathle

Amber Schlebusch has been selected for the KZN Biathle team to participate in the SA Championships on the 25th June, in Belle, Limpopo. Congratulations and good luck!

Hockey

Team

Opposition

Result

Score

U14 A

St Mary’s

DGC won

3-0

U14B

St Mary’s

DGC lost

0-2

2nd Team

St Mary’s

DGC drew

0-0